Co je to TELEmark?

Staronový lyžařský styl, který v posledních dvaceti letech prožívá významnou „novou éru“. Již v polovině 19. století se v jižním Norsku v kraji Telemarken lyžovalo v pokleku. Všechno má na svědomí urostlý chlapík Sondre Norheim z vesničky Morgedal z výše zmíněné norské oblasti. Lyže vyráběl, propagoval, závodil na nich a právě na závodech, ve městě Christiania (dnešní Oslo) poprvé předvedl technicky náročný oblouk, kdy jedna – vnitřní noha – je výrazně zakleknutá a jezdec elegantně vykrouží zatáčku. Oblouk byl pojmenován podle kraje, odkud Sondre pocházel – tedy telemarkový oblouk.

Telemark se postupně s příchodem 20. století z lyžařských svahů vytrácí, neboť lyžařské vázání bylo „vylepšeno“ o uchycení paty boty k lyži. A proč se u oblouků ohýbat a zaklekávat, když to jde jednoduše a jinak – snožně-paralelně. Ale to naštěstí nebyl konec telemarku pod sluncem.

Díky tomuto „úpadku“ může telemark prožívat novou, moderní éru své historie. Ta začala ve Spojených státech amerických, kde norský emigrant a vítěz olympijských her v Oslu v roce 1952, Stein Eriksen, začíná propagovat lyžařský styl, kdy je při jízdě jedna noha pokrčená, k lyži je připevněná jen špička boty a tímto způsobem jsou zdolávány lyžařské svahy a pláně. Inspiraci tento „pionýr“ nové telemarkové doby hledá na fotkách svého otce z přelomu 19. a 20. století. V USA vydává knihu a „generuje“ kolem sebe velmi početnou skupinu příznivců, kteří se postupně rozrůstají. V osmdesátých letech se telemark vrací zpět na svou rodnou hroudu- do Evropy. Zprvu hlavně do Německa a ostatních alpských zemí. V roce 1991 vyrábí Italská firma Scarpa první celoplastové telemarkové boty, norská Rottefella se přidává s technologicky zdařilými systémy vázání a telemark dostává, s trochou nadsázky, tu podobu, kterou nyní na lyžařských svazích můžeme potkávat.

Telemark má své odlišnosti. Je to především výzbroj a forma (techniku, styl, druh) oblouků, kterými lyžař překonává sněžné pláně nebo pisty. Konkrétně se jedná o následující výčet specifik, které bez výjimky tvoří základní stavební kameny techniky telemarkového lyžování:

  • základní telemarkový postoj
  • náklek (poklek, krok) a jeho hloubka a šířka
  • iniciace (zahájení) výměny zakleknutých končetin (přední x zadní dolní končetina)
  • rozložení hmotnosti na dolní končetiny
  • telemarkové vázání a jeho příslušenství
  • telemarková obuv

Pokud je pro vás telemark novinkou, zkuste ho! Nebudete litovat! Modřiny a bolavá stehna budou důkazem, že jste se při učení neflákali. Ale pozor, telemark je návykový :-) !! Kdo už nějaký ten oblouk v pokleku zkusil, ví a čem mluvím. Pevně doufám, že náš TELEfilm přinese i pokročilým telemarkerům nějaký ten zážitek nebo zajímavou informaci navíc.

Podrobněji a odborněji popsaná historie (nejen) TELEmarkového lyžování je zde.

Autor textu: Michael Turek

REKLAMA / ADVERT ((info))

Drobná reklama, inzerce, upoutávky..